بیت کوین

در این پست قصد داریم تا شما را با دنیای رمز ارز ها ( ارز دیجیتال ) آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

مهمترین اصطلاحی که در زمینه رمز ارز ها باید با آن آشنا شوید بیت کوین میباشد.

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین به زبان ساده نوعی پول یا ارز دیجیتال میباشد که با نام لاتین Bitcoin و نماد BTC شناخته میشود .

بیت کوین از تکنولوژی کاربر به کاربر استفاده میکند و توسط هیچ شخص و بانکی کنترل نمیشود.

مدیریت معاملات و صدور بیت کوین ها بصورت جمعی توسط شبکه انجام میشود. بیت کوین متن باز میباشد و طراحی آن عمومی بوده و هیچ کس صاحب یا کنترل کننده آن نیست و همه میتوانند از آن استفاده کنند.

ویژگی دیگر bitcoin و برخی دیگر از ازرهای دیجیتالی این است که تعداد آن محدود است و فقط 21 میلیون بیت کوین برای همیشه تولید خواهد شد و کلیه تبادلات و انتقالات ، توسط این 21 میلیون بیت کوین انجام خواهد شد که تا زمان تولید این مطلب ، حدود 17 میلیون و 800 هزار بیتکوین استخراج شده و حدود 3 میلون و 200 بیت کوین دیگر قابل استخراج میباشد ، همچنین میتوان از بیت کوین در سطح جهانی استفاده کرد .

سازنده بیت کوین کیست ؟

شاید شما هم تا بحال از خودتان پرسیده باشید که سازنده بیت کوین چه کسی میباشد ؟

در سال 2009 برای اولین بار بیت کوین توسط شخص یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد.

هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مشخص نیست و شایعات زیادی در مورد آن وجود دارد.

تاکنون افراد زیادی از جمله نیک سابو (Nick Szabo) ،دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو ، هال فینی ، کریگ رایت و … به عنوان خالق بیت کوین معرفی شده اند.

 

ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال ( crypto currency ) سیستم انتقال وجه الکترونیکی میباشد که برای تایید  تراکنش ها ، به بانکها متکی نبوده و نیازی به شخص ثالث ندارند. سیستم های ارز دیجیتال با استفاده از تکنولوژی بلاکچین ، تراکنشها را ذخیره و رمزنگاری میکنند. از جمله معروف ترین ارز های دیجیتال میتوان از بین کوین ، اتریوم و … نام برد.

بلاک چین چیست ؟

بلاک چین چیست

 

پس از معرفی بیت کوین ، ارز های رمز نگاری شده روز به روز در حال رشد هستند ، بطوری که در حال حاضر بیش از 2000 ارز دیجیتال خرید و فروش و تبادل میشوند. در واقع فناوری بلاک چین را میتوان پایه گذاری این ارز ها دانست.

فناوری بلاک چین امکان دریافت و ارسال ارز های رمزنگاری شده از جمله بیت کوین را به افراد میدهد. تکنولوژی بلاکچین در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو ، خالق بیت کوین ایجاد شد .

بلاکچین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. به طور کلی بلاکچین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

نحوه کار بلاک چین

به شکل ساده می توان گفت فناوری بلاک چین این امکان را به افراد می دهد که ارزهای رمزنگاری خود مانند بیت کوین را ارسال و دریافت کنند. با این حال فناوری بلاک چین بسیار بیشتر از یک سیستم پرداخت ساده است.

بلاک چین ( زنجیره ی بلاک ) یک دفتر کل عمومی به اشتراک گذاشته شده است که کل شبکه بیت کوین بر آن متکی است. تمام تراکنشهای تائید شده در زنجیره بلاک گنجانده می شوند. به این ترتیب، کیف پولهای بیت کوینی می توانند ترازهای قابل خرج را محاسبه کرده و تراکنشهای جدید به شکل بیت کوینهای قابل خرج که عملاً متعلق به خرج کننده هستند، تائید شوند. یکپارچگی و ترتیب زمانی زنجیره بلاک از طریق رمزنگاری اعمال می شود.

 

استخراج بیت کوین (Bitcoin mining)

 

حال که با بیت کوین ، ارز دیجیتال و کاربردهای آن آشنا شده اید ، وقت آن است که به مبحث استخراج بپردازیم.

برای اینکه بتوانید بیت کوین استخراج کنید باید یک دستگاه بیت کوین ماینر تهیه کنید. در سالهای قبل استخراج بیت کوین با استفاده از CPU یا همان پردازنده ها انجام میشد و رایانه های معمولی قادر به استخراج بیت کوین بودند.اما در حال حاضر با توجه به گسترش شبکه بیت کوین و ماینر های آن ، استخراج بیت کوین فقط با تراشه های مخصوصی به نام آی سیک (ASIC) به صرفه میباشد. در مورد دستگاه های استخراج بیت کوین در این صفحه توضیح داده شده است.

استخر های استخراج

با افزایش سختی شبکه ، قدرت محاسباتی بیشتری برای استخراج بیت کوین ، مورد نیاز است که استخراج ارز های دیجیتال برای ماینر ها هزینه بر خواهد بود. ماینر ها برای رفع این مشکل ، قدرت سخت افزاری خود را در مکانی به نام استخر به اشتراک میگذارند. در واقع هر چه قدر تعداد ماینر ها ، در یک استخر بیشتر باشد قدرت پردازشی استخر افزایش یافته و شانس استخراج بیشتری خواهید داشت

در اینترنت استخر های زیادی وجود دارند که میتوانید به آنها متصل شوید و شانس خود را برای استخراج بیت کوین افزایش دهید.

از جمله معروفترین استخرهای استخراج میتوان به btc.com ، Antpool ،ft2pool ،Slush Pool و … اشاره کرد.

در پستهای بعدی ، هر یک از استخرهای استخراج نام برده شده بطور کامل معرفی خواهیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *